İsrail’in Lübnan’a saldırısında Hizbullah komutanı öldürüldü

İsrail ordusu, Lübnan’ın güneyinde Hizbullah’a ait bazı hedefleri vurduğunu duyurdu. Hava saldırısında, Hizbullah’ın üst düzey saha komutanlarından birinin öldürüldüğü belirtildi.

Hizbullah, İsrail’in düzenlediği hava saldırısında sahadaki üst düzey mensuplarından birinin öldüğünü doğruladı. Hizbullah, İsrail’in Lübnan’ın güneyindeki Hirbet el Slim beldesindeki bir araca düzenlediği saldırı hakkında açıklama yaptı. Açıklamada, komutan olduğu ifade edilen ve kod adı “Hac Cevad” olan Visam Hasan Tavil’in öldüğü ifade edildi.

İsrail basını, Hizbullah’ın sahadaki üst düzey isimlerinden Tavil’in İsrail’e fırlatılan füze operasyonlarından sorumlu olduğunu yazdı.

GALLANT: GAZZE’DE OLANLARI BEYRUT’TA KOPYALAYIP YAPIŞTIRABİLİRİZ

Öte yandan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, İsrail’in saldırılarını sürdürdüğü abluka altındaki Gazze Şeridi’nde gerçekleştirdiği yıkımın benzerini Lübnan’ın başkenti Beyrut’a taşıma tehdidinde bulundu. Gallant, The Wall Street Journal (WSJ) gazetesine İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki saldırıları ve Hizbullah ile çatışmalara ilişkin açıklama yaptı.

“Temel görüşüm, bir eksenle savaşıyoruz, tek bir düşmanla değil” diyen, Gallant, İran’ın bunu kullanmak için “İsrail çevresinde askeri güç inşa ettiğini” iddia etti. Gallant, İsrail’in Gazze’de “savaşın yoğun manevra aşamasından”, “farklı türdeki özel operasyonlara” doğru geçiş yapacağını belirterek, sonraki aşamanın daha uzun süreceğini savundu. Gazze Şeridi’nin kuzeyinde “bir sonraki aşamaya yaklaştıklarını” ifade eden Gallant, İsrail güçlerinin burada “en azından yer üstünde büyük ölçüde kontrolü sağladıklarını” öne sürdü.

Gallant, İsrail’in kuzey sınırının da bir başka önemli mesele olduğunu ancak Hizbullah ile savaşa girmenin öncelikleri olmadığını belirtti. Buna rağmen ülkenin kuzeyinde yerinden edilenlerin geri dönmesi gerektiğine işaret eden Gallant, bunu gerçekleştirmek için anlaşma olmazsa, İsrail’in askeri eylemden kaçınmayacağını kaydetti.

Gallant, “Fedakarlık yapmaya hazırız. Gazze’de olanları görüyorlar. (Gazze’de olanları) Beyrut’a kopyalayıp yapıştırabileceğimizi biliyorlar” ifadelerini kullandı. (DIŞ HABERLER)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir