CHP’den 12 şehitle ilgili ortak açıklamaz

Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul (CHP) İl Başkanı Özgür Çelik, 81 İl ve ilçe örgütüyle eş zamanlı olarak 22-23 Aralık 2023 gecelerinde terör örgütünün saldırıları sonucu şehit olan 12 askerle ilgili basın açıklamasını Güngören’de okudu.

CHP Güngören İlçe Başkanı Canan Yılmazcan ve ilçe yönetiminin bulunduğu açıklamada “22-23 Aralık 2023 gecelerinde arka arkaya gelen kara haberlerle sarsıldık. Pençe Kilit Harekat bölgesinde 12 vatan evladımızı bölücü terör örgütünün hain saldırılarında şehit verdik. Yüreğimiz yandı, bağrımıza taş oturdu. Acımız büyük. Bugün, gencecik vatan evlatlarını toprağa verdiğimiz hain terör saldırılarına, bu insanlık dışı saldırıların yol açtığı onarılmaz acılara artık yeter demek için buradayız” ifadeleri yer aldı.

“BÜTÜN ŞEHİTLERİMİZİN AZİZ HATIRASINI SONSUZA DEK YAŞATACAĞIMIZA SÖZ VERİYORUZ”

Açıklamada şehit olan 12 askerin isimleri okundu ve devamında şöyle dendi:

-Şehitlerimizin her birinin ayrı bir hikayesi, arkada bıraktıkları aileleri, evlatları, eşleri var.

-Şehitlerimize bir kez daha Allah’tan rahmet, acılı ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralanan askerlerimize şifa diliyoruz.

-Terörü, bölücü terör örgütü PKK’yı ve insanlık dışı yöntemlerini lanetliyoruz. Sadece kınamıyoruz; lanetliyoruz! Toprağa verdiğimiz kahraman evlatlarımızın, bütün şehitlerimizin aziz hatıralarını sonsuza dek yaşatacağımıza söz veriyoruz.”

“ASKERLERİMİZİN CAN GÜVENLİĞİNİ TAKİP ETMEK EN ÖNEMLİ SORUMLULUĞUMUZDUR”

İki gece içerisinde 12 şehit verilmesi noktasında askerlerin can güvenliğini tehlikeye atacak bir güvenlik zafiyeti olup olmadığının takip edildiği belirtilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

-Aynı operasyon bölgesinde iki gece içerisinde 12 şehit verilmesi hepimizi derin bir endişeye sürükledi.

-Cumhuriyet Halk Partisi olarak, askerlerimizin güvenliği için, ilk andan itibaren Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin bilgilendirilmesi gerektiğini dile getirdik. Bütçe görüşmelerini sürdüren Meclisimizin derhal bir kapalı oturum yapması ve Milli Savunma Bakanının Gazi Meclis’e gelerek milletvekillerini bilgilendirmesi gerektiğini söyledik.

-Askerlerimizin can güvenliği ve sağlıkları bizler için her şeyden önceliklidir. Askerlerimizi tehlikeye atacak bir güvenlik zafiyeti olup olmadığını, askerlerimizin can güvenliğini ilgilendiren kararların doğru bir şekilde alınıp alınmadığını takip etmek en önemli sorumluluğumuzdur.”

“CUMHURBAŞKANI YAS İLAN ETMEDİ, YASI MİLLETİMİZİ KENDİ İLAN ETTİ”

İktidarın sorumluluk alanını unutarak algı peşinde koştuğuna dikkat çekilen açıklamada

-Biz milli birlik ve beraberlik duygularımızı ifade edip bu sorumluluklarımızı yerine getirmeye çalışırken; iktidar sahipleri kendi sorumluluk alanlarını unutturma hedefiyle yine büyük bir oyunun, aldatmacanın, algı operasyonlarının peşine düştü.

-Biz şehitlerimizi, ailelerini, şu anda sınır ötesinde görev yapan Mehmetçiklerimizi düşünürken, Ankara’da birileri alışılmış ezberleri tekrar etmekle meşguldü” ifadeleri yer aldı.

“CUMHURBAŞKANI YETKİSİNİ KULLANARAK YAS İLAN ETMEDİ, YASI MİLLETİMİZ KENDİ İLAN ETTİ”

-Milli yas ilan edilmemesine bir kez daha vurgu yapılan açıklamada “Her şeyden önce üç günlük milli yas ilan edilmesini talep ettik. Suudi Arabistan Kralı için üç gün yas ilan edenler, bayrakları yarıya indirenler oralı olmadılar. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak yas ilan etmedi, yası milletimiz kendi ilan etti” dendi.

“TERÖRÜ BİR SONRAKİ ŞEHİT CENAZESİNE KADAR UNUTAN BU ANLAYIŞLA ORTAKLAŞMAYACAĞIZ”

“Biz milli yas ilan edilsin derken, kendi siyasi çıkarlarını düşünenler her zaman olduğu gibi bir A4 kağıdına iki paragraf yazıyla görev savmaya kalktılar” ifadelerinin yer aldığı açıklamada şöyle denildi:

-Biz artık evlatlarımız şehit olmasın diye, askerlerimiz daha iyi korunsun, kimse şehitlerimiz üzerinden siyaset yapmasın diye; terörü bir sonraki şehit cenazesine kadar unutan bu anlayışla ortaklaşmadık.

-Bundan sonra da ortaklaşmayacağız. Cumhuriyet Halk Partisi olarak, bu anlayışla, onların A4 kağıda yerleştirdikleri 2 paragraftan ibaret metne değil; terörü lanetleyen, şehitlerimizin aziz hatırasına sahip çıkan ve sorumluları göreve çağıran işte bu bildirimize imza attık!”

“81 VİLAYETİN HİÇBİR YERİNE ATEŞ DÜŞMESİN DİYE SORULMASI GEREKEN SORULARI SORMAYA SONUNA KADAR DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamada “81 ilin hiçbir yerine ateş düşmesin diye sorulması gereken soruları sormaya devam edeceğiz” ifadelerine yer verilerek “Ana muhalefet partisi olarak, görevi başındaki askerlerimizin güvenliği için sorular sormak, talepte bulunmak bizim görevimiz ve asla terk etmeyeceğimiz sorumluluğumuzdur. 81 vilayetin hiçbir yerine ateş düşmesin diye; bu sorumluluğumuzu yerine getirmeye, sorulması gereken soruları sormaya sonuna kadar devam edeceğiz” dendi.

“TÜRKİYE İÇİN YENİ BİR YOL AÇIYORUZ. YOLUMUZ DOĞRUDUR. BU YOLDA CESARET VE KARARLILIKLA YÜRÜYECEĞİZ”

“Bizler, terör örgütleriyle müzakere masasına oturanlarla, ‘Birkaç Mehmet öldü diye Meclis’i mi toplayacağız’ diyenlerle, siyasi çıkarları için bölücü terör örgütünün liderinin mektubunu devletin kanalında okutanlarla, Meclis kürsüsünde ‘Eyalet, özerklik ve federasyon tartışılmalı’ diyenleri yerli ve milli ilan edenlerle hizalanmayacağız” denilen açıklamada şu sözlerin altı çizildi:

-Bizler, şehit cenazelerinde cenaze sahiplerine saygısızlık yapanların, siyasi militanlarıyla tehlikeli provokasyonlara girişenlerin, bir eli bayrağa sarılı tabutun üstündeyken diğer elinde mikrofonla cenazeyi mitinge çevirmeye kalkanların arkasına dizilmeyeceğiz.

-Bizler, pencerelerine ay yıldızlı bayrak asılan yoksul evlerin sesi olmaya devam edeceğiz. Bizler, Cumhuriyet Halk Partisi olarak; 86 milyon için, Türkiye için yeni bir yol açıyoruz. Yolumuz doğrudur.

-Bu yolda cesaret ve kararlılıkla yürüyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler, Genel Başkanımız Özgür Özel’in de ifade ettiği gibi, Hain terör saldırılarına, gencecik vatan evlatlarının toprağa düşmesine artık yeter diyoruz.

-Bu vatanın, kerpiç evlerde oturan fakir evlatları şehit olurken iktidar sahiplerinin zenginleşmesine artık yeter diyoruz. Terörden medet umanlara, terörden beslenenlere, milletin acılarını siyasetine malzeme eden kötülüğe artık yeter diyoruz. Fakir fukaranın şehit olduğu, iktidar sahiplerinin zengin olduğu düzene artık yeter diyoruz. Bu düzeni değiştirene kadar durmadan çalışacağız. Artık yeter!”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x