Akşener’in “Ne derse onu yapacağım” dediği İYİ Parti Genel İdare Kurulu: Bu noktadan geri dönüşün tahribatı büyük olur

İYİ Parti yönetiminde yerel seçimde CHP’yle iş birliğine ilişkin farklı sesler gelmeye devam ediyor. Genel Başkan Meral Akşener‘in “Ne derlerse onu yapacağım” dediği İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun (GİK) üyelerinden Bilal Uzun, daha önce aldıkları “81 ilde tek başına aday çıkarma” kararlarından dönüşün büyük tahribata yol açacağı uyarısı yaptı. Uzun, “Bu derece net bir karar ve beyanlardan sonra bu noktadan geri dönüşün tahribatı büyük olacaktır. Bir itiraz vardıysa 2 aydır edilmeliydi. Bir itiraz vardıysa 2 aydır bu derece sert tonda açıklamalar olmamalıydı. Bu karar buradan dönmeyecektir” dedi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, genel başkan seçildikten sonra dün ilk kez ziyaret ettiği İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e 31 Mart seçimleri için seçim iş birliği önerisi götürdü.

TIKLAYIN – CHP’den İYİ Parti’ye seçim iş birliği teklifi: Akşener-Özel görüşmesinde neler konuşuldu?

Akşener ise edinilen bilgiye göre öneriyi GİK’in onayına sunacağını belirterek, “Biz, MHP’nin aksine, demokratik bir partiyiz. Geçmişte ‘masaya otur veya kalk’ diyen de GİK’ti. O yüzden GİK ne derse onu yapacağım” yanıtını vermişti.

Daha önce 81 ilde seçimlere tek başına girme kararı veren İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun (GİK) Özel’in önerisinin ardından tavırlarının ne olacağı merak konusuyken İstanbul Büyükşehir Belediyesi İYİ Parti Grup Başkanvekili İbrahim Özkan, “seçim iş birliği”ne ilişkin Cumhuriyet TV’ye konuşmuş ve “İstanbul’da ve Ankara’da tabandan gelen talepte iş birliği yapılması yönünde bir kanaat var” demişti.

İYİ Parti GİK üyelerinden Bilal Uzun ise “Akşener’in öneriyi kurula taşmasının partilerindeki demokrasi anlayışının gereği olduğunu ancak kurulun kararından dönüşünün büyük bir tahribata yol açacağını” belirtti.

Uzun, sosyal medya platformu X üzerinden şu değerlendirmede bulundu:

“Genel İdare Kurulumuz seçim ittifakı ve iş birliği konusunda zaten kararını eylül ayında vermişti.

Şahsi kanaatim; Genel Başkanımızın, bugün kendisini ziyarete gelen Ana Muhalefet Partisinin Genel Başkanı Sayın Özgür Özel’in iş birliği teklifini yeniden GİK’e sorması siyasi nezaket ve kendilerinin demokrasi anlayışı gereğidir. Genel Başkanımız Sayın Meral Akşener ve tüm parti yetkililerimiz defalarca kez 81 ilde kendi adaylarımızla seçime gireceğimiz ifade etmiştir. Hatta CHP’de bir Genel Başkan değişimi durumunda bu kararımızın değişmeyeceğine dair de defalarca kez beyanatları vardır.

Bu derece net bir karar ve beyanlardan sonra bu noktadan geri dönüşün tahribatı büyük olacaktır. Bir itiraz vardıysa 2 aydır edilmeliydi. Bir itiraz vardıysa 2 aydır bu derece sert tonda açıklamalar olmamalıydı. Bu karar buradan dönmeyecektir.

Partimize gönül verenlere düşen en büyük sorumluluk bu noktadan sonra her şehirde en güçlü adayımızı çıkararak seçim kazanma üzerine strateji geliştirmektir.

Siyaseti ticaret gibi görmek bizi bulunduğumuz yerden bir adım öteye götürmez. Parti olarak ortaya bir iddia koyduk ve onun arkasında durmak zorundayız.”

Ne olmuştu?

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, genel başkan seçildikten sonra ilk kez ziyaret ettiği İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener’e 31 Mart seçimleri için seçim iş birliği önerisi götürdü.

İYİ Parti Genel İdare Kurulu’nun (GİK) 81 ilde seçimlere tek başına girme kararına saygılı olduklarını belirten Özel Akşener’e, bu kararın gözden geçirilip geçiremeyeceğini sordu.

Akşener ise öneriyi GİK’in onayına sunacağını belirterek, “Biz, MHP’nin aksine, demokratik bir partiyiz. Geçmişte ‘masaya otur veya kalk’ diyen de GİK’ti. O yüzden GİK ne derse onu yapacağım” yanıtını verdi.

TIKLAYIN – İYİ Parti’den Özel ve Akşener görüşmesine ilişkin yorum: İttifak değil, iş birliği teklifi oldu; pazartesi netleşecek

TIKLAYIN – Özgür Özel’le bir araya gelen Meral Akşener’den yerel seçimde “iş birliği” açıklaması: CHP’nin önerisi GİK’te görüşülecek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x