Sezonun maçında 3 kritik soru! Jesus ve Güneş’in büyük santrancı!

Fenerbahçe-Beşiktaş derbisine 1 gün kala Sabah yazarları Gürcan Bilgiç ve Ali Gültiken, derbi hakkında 3 soruya yanıt verdi. İşte o sorular;

1- Fenerbahçe’de Valencia iyileşti ve derbide oynaması bekleniyor. Valencia’nın yanında kim forma giyer?
2- Jorge Jesus mu ağır basıyor yoksa Şenol Güneş mi? İki teknik adamı kıyaslar mısınız?
3- Mevki mevki bakarsak iki takımı kısaca analiz eder misiniz? Kale, defans, orta saha, hücum hattında kim önde?

1- TEK SANTRFOR SÜRPRİZ OLUR (GÜRCAN BİLGİÇ)“Fenerbahçe’de Jesus, iyileşmesiyle birlikte Joao Pedro’yu takımın parçası yapmaya çalışıyor. Oyuncunun maç eksiği ve dolayısıyla da formunda ciddi bir gerileme var. Zenit maçında penaltıyı atsa moral kısmını geçebilecekti. Yine Enner Valencia’nın partneri olacaktır. Serdar Dursun’daydı aslında gözler. Belki de Valencia’nın kulübede bekleyeceği, Serdar- Pedro ikilisinin görev alacağı bir ilk 11 de izleyebiliriz. Sürpriz ise tek santrfor ile oynaması olur.”

2- HAMLE ŞANSIYLA AVANTAJ JORGE JESUS’UN ELİNDE

“Jesus üç kıtada kupa kaldırmış bir teknik adam. Yaş olarak birbirlerine yakın iki kurt adam var karşımızda. Şenol hoca 21 kere gelmiş Kadıköy’e ve hiç kazanamamış. İkisinin de ortak tarafı, rakibe göre tavır almıyorlar. İçeride-dışarıda aynı oyunun peşindeler ve kadrolarını da buna göre kuruyorlar. Sanki hamle şansının fazla olmasıyla, ev sahibi Jorge Jesus daha önde gibi duruyor.”

3- ÖN TARAFTA KORAKOR BİLEK GÜREŞİ

“Premier Lig görmüş 11 oyuncu var Beşiktaş’ın kadrosunda. Kariyer olarak Fenerbahçe kadrosunun oldukça önündeler ama oyun gücü rakipten yana. Zaten puan cetveli de açık bir şekilde bu farkı ortaya koyuyor. Beşiktaş’ın yumuşak karnı; savunması gibi duruyor. Hata yapıyorlar, ağır kalıyorlar, rakiplerine çok fırsat veriyorlar maçlarda. Özellikle de baskı yediklerinde oyun kurma sorunları da ortaya çıkıyor. Şenol hocanın bireysel yetenekleri ön plana alması, Ghezzal ve Aboubakar gibi çözüm üreten oyuncuların üstüne düşmesi de bu yüzden. Orta sahada da Fenerbahçe daha ağır basıyor. Üstelik oyunun yapısına göre, oyuncu seçme şansları da var. Oyunu tutacaksa Crespo, öne gitmesi gerekiyorsa Zajc’ı sahaya sürüyorlar. Enner Valencia’nın tartışmasız performansı ortada. Aboubakar da çözüm üreten bir santrfor. İki takımın bilek güreşini korakor yapacağı bölge ön taraf… Buradaki şartlar eşit.”

1- KANAT BEKLERİ UYANIK OLMALI (ALİ GÜLTİKEN)“Valencia, Fenerbahçe’nin bu sezon açık ara en önemli ismi. Tabii sakatlık durumuna göre baştan mı oynatır, hamle oyuncusu mu olur, onu göreceğiz ama oynama ihtimali varsa 11’de olur. Jesus’un, Valencia ile beraber eşleştirdiği oyunculara bakarsak King, Batshuayi ve Pedro’yu görüyoruz. Ben yine merkezde Pedro, sol veya sağ tarafında Valencia ile oynayacağını düşünüyorum. Beşiktaş’ta stoperde Saiss ve Colley ikilisi oynayacak. Ama Valencia’nın daha çok dıştan gelen bir oyuncu olması dolayısıyla kanat beklerinin ve merkez orta sahaların savunmada dikkatli olması gerek.”

2- SICAK TEMAS ŞENOL GÜNEŞ’İ ÖNE ÇIKARIR

“Jesus’un kulübede olmaması dolayısıyla F.Bahçe’nin bir handikap yaşayacağı açık. Şenol hocanın sahada olması, oyunun her anına sıcak bir şekilde müdahale edebilmesi takım yönetimleri açısından önemli. Bir diğer konu da taktik oyun seçimi. Beşiktaş’ın oyun sistemi net ve Şenol hoca bunu oyuncu tercihleri üzerinden geliştirmeyi düşünüyor. Jesus ise bunu sistem değişikliği üzerinden yapmaya çalıştı ama 3 derbide de başarısız oldu, gol dahi bulamadı. Belirleyici olan; Jesus’un oyun seçimi, taktiksel ve oyuncu bazındaki değişiklikleri olacaktır.”

3- KALEDE BEŞİKTAŞ İYİ, HÜCUMDA GÜÇLER EŞİT

“İki takımın da iyi kalecileri var ama Mert soğuk kanlılığıyla önde duruyor. Merkez savunma ve kanatlarda ikisinin de etkili oyuncuları var. Keza orta sahada Beşiktaş’ın Maxim ve Hadziahmetovic’in gelmesinden sonra eli rahatladı. Fenerbahçe’nin Arao, İsmail ve Crespo’dan oluşan mücadeleci oyuncularının yanı sıra Mert Hakan, Zajc gibi kreatif oyuncuları mevcut. O yüzden Beşiktaş gibi Fenerbahçe’nin de oyuna hamle yapabilecek çok alternatifi var. Orta alan dengeli. F.Bahçe’nin hücum zenginliğinin Valencia üzerinden olduğunu görüyoruz. Beşiktaş’ın da Aboubakar ve Cenk ile önemli bir gücü oluştu. Ghezzal’ın kadroda olması da takımda güven yaratıyor.”

KAYNAK: SABAH

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir