Piyasalar, Fed’in faiz patikasını tekrar değerlendirirken dolar alıcılı seyrediyor

Investing.com – Salı günü açıklanan Şubat ayı enflasyon raporunun ardından piyasanın, ABD faiz oranlarının izleyeceği muhtemel yola ilişkin görüşünü yeniden ayarlamasıyla, dolar yükselişe geçti.

ABD’nin tüketici fiyat endeksi %6’ya düşmüştü ancak raporun temel unsurları, fiyatların rahatsız edici derecede hızlı bir şekilde arttığını göstermeye devam etti ve Fed’in geçen haftaki bankacılık iflaslarına karşılık manevra alanının olmadığını gösterdi.

Faize duyarlı iki yıllık tahvil getirileri; piyasanın, Fed’in gelecek haftaki toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımına gideceği konusunda bir kez daha fikir birliğine varmasıyla birlikte Pazartesi günkü düşüşünün yaklaşık üçte ikisini geri kazanmıştı. Çünkü bu aksiyonu almamak, muhtemelen panik olarak yorumlanacak ve bu nedenle ABD bankacılık sektörüne olan güveni yeniden tesis etme olasılığını düşürecekti.

Dolar Endeksi, dört günlük düşüş sırasında 103’e kadar geriledikten sonra %0,1 artışla 103,30 seviyesinden işlem gördü.

TÜFE raporunu Çarşamba günü, ABD perakende satışlar ve üretici fiyat enflasyonu Şubat ayı verileri takip edecek ve bunlar da Fed’in gelecek haftaki kararı için etkili veriler olacak.

Reuters’in, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) Perşembe günü yapacağı toplantıda faizleri 50 baz puan artırma planlarına sadık kalacağını bildirmesinin ardından euro iyi bir performans gösteriyor. Gazetenin haber kaynakları, bir dizi yeni personel tahmininin, enflasyonu 2025’te %2 hedefinin üzerinde göstermeye devam edeceğini söyledi.

Bu nokta, geçen ay fiyatlarda %1,1’lik bir artış gösterecek şekilde revize edilen ve Fransa’da enflasyonun yıllık olarak %7,3’e yükseldiğini gösteren Şubat ayı enflasyon verilerinin paylaşılmasıyla daha da öne çıktı.

Euro, Şubat ortasından bu yana en yüksek seviyesi olan 1,0760 dolara kadar yükseldikten sonra geri çekilerek düne göre %0,1 artışla 1,0735 dolardan işlem gördü.

Diğer yandan İngiltere hükümetinin, iş gücü arzını artırmaya yönelik tedbirlere odaklanması beklenen yeni bütçesi öncesinde sterlin, yeniden baskı altına girdi. İngiltere, büyük ölçüde uzun süreli devamsızlık ve pandemi sırasında erken emeklilikteki artış nedeniyle G7 ülkeleri arasında en yüksek ekonomik hareketsizlik seviyesine sahip.

Son olarak offshore yuan, Şubat ayı sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit kıymet yatırımından oluşan karışık bir veri setinin ardından geriledi.

Yazar: Geoffrey Smith

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir