Hatice Karahan Kimdir? Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hatice Karahan’ın Kariyeri

Prof. Dr. Hatice Karahan, Resmi Gazete’de yayımlanan atama kararıyla Merkez Bankası Başkan Yardımcılığına gelmesiyle gündemde aranmaya başladı. Ekonomi alanında akademisyen olan Hatice Karahan, merak konusu oldu. Cumhurbaşkanı Başdanışmanlarından olan Prof. Dr. Hatice Karahan, kimdir? İktisatçı Karahan, kaç yaşında, nereli, hangi üniversitede eğitim veriyor? İşte detaylar…

Hatice Karahan Kimdir?

Prof. Dr. Hatice Karahan, ekonomi dalında akademisyendir. 

Ekonomist olan Karahan, Medipol Üniversitesi bünyesinde çalışan bir akademisyen olarak, ekonomi, finans alanlarında profesördür. 

Karahan, 2017 yılında bu yana Cumhrbaşkanı Erdoğan’ın başdanışmanlarından olurken, 28 Temmuz 2023 sayılı Resmi Gazete kararıyla da Merkez Bankası başkan yardımcılığına atanmıştır.

Hatice Karahan Kaç Yaşında, Nerede Okudu?

1978 yılında İstanbul’da doğan Karahan, 1999 yılında Boğaziçi Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun oldu. 2001 yılında da Boğaziçi Üniversitesi’nde İktisat yüksek lisans eğitimini tamamlayarak doktora çalışmalarını yapmak üzere ABD’ye gitti.

Hatice Karahan’ın Eğitim Hayatı

2006 yılında Ekonomi doktorasını tamamladığı Syracuse University’de ekonomi dersler verirken, Center for Policy Research bünyesinde araştırmacı olarak çalıştı. 

Türkiye’ye dönerek İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde ders verdi. TÜBİTAK’ta danışmanlık görevi üstlenen Karahan, 2014 senesinde makroekonomi alanında doçent oldu.

Hatice Karahan’ın Kariyeri

TİM, MÜSİAD, İSO ve DEİK gibi iş dünyasının çeşitli kuruluşlarına ekonomi danışmanlığı yapan Karahan, 2015 yılından bu yana İstanbul Medipol Üniversitesi, İngilizce Ekonomi ve Finans Bölümü’nün kurucu başkanlığını yapmış ve dersler vermiştir. 

2014 senesinde Türkiye’nin ilk kapsamlı dış ticaret raporunu kaleme alan Hatice Karahan’ın, çok sayıda uluslararası ve ulusal akademik dergi ve kitapta makaleleri yayımlandı.

Hatice Karahan, 6 Temmuz 2017 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Ekonomiden Sorumlu Başdanışmanı oldu.

Hatice Karahan’ın Yayınları

2014 senesinden bu yana Yeni Şafak Gazetesi’nde ekonomi ile ilgili yazıları yayınlanmaktadır.

2016 senesinde ‘Yılın Ekonomi Yazarı’ seçildi.

Hatice Karahan SETA’da ekonomi araştırmaları yürüttü. Yeni Şafak Gazetesi’nde köşe yazarlığı yaptı. Ayrıca Karahan’ın ekonomik değerlendirmeleri, Roubini’s Economonitor, Dünya Gazetesi ve Derin Ekonomi gibi çeşitli yerlerde de yayımlandı.

Hatice Karahan Hangi Üniversitede Ders Veriyor?

2021-2022 yıllarında Harvard Üniversitesinde misafir öğretim üyeliği yapan, Karahan, Ağustos 2022’den bu yana da Columbia Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak ders veriyor. 

Karahan, makro ve mikro ekonomi, ekonominin temelleri, işletme matematiği dersleri veriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x