Deprem Riski Az Edirne’de Kiralık Daire Bulmak Çok Zor

Kahramanmaraş’ta yaşanan depremler sonrasında vatandaşlar deprem riski az olan illere göç ediyor. Bu illerinde başında gelen Edirne’de kiralık ev bulmak gün geçtikçe zor hale geldi.

2 artı 1 ve 3 artı 1 daire bulmanın neredeyse imkansız hale geldiği Edirne’de, emlakçılar gelen talepleri karşılamak için yoğun çaba sarf ediyor.

Edirne’ye gelen depremzede yurttaşlar kiralık konutlara talep gösterirken, İstanbul’da yaşayan yurttaşlar ise deprem endişesiyle Edirne’de zemini kayalık olan köylerden arsa ve ev arayışına girdi.

Köylere talep de çok arttı

Fay hattına uzaklığı ve deprem riski az olduğu ifade edilen Edirne’nin rakımı yüksek köylerine talep arttı. İstanbul’da yaşayan yurttaşlardan bazıları, Edirne’nin köylerinden müstakil ev ve arsa almayı tercih etti. Kimi yurttaşlar da aldıkları arsalarda prefabrik ev yapmayı planlıyor.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının ‘Konut Fiyat Endeksi’ne göre, Ocak ayında endeks değerinin en yüksek artışı gösterdiği alan Edirne, Kırklareli, Tekirdağ bölgesi oldu. Buradaki artış yıllık yüzde 175’e dayandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir