BTC, SHIB, ETH FED Faiz Kararını Bekliyor! Tahminler Ne?

FED faiz kararını 22 Mart Çarşamba günü saat 21.00’de açıklayacak. Faiz beklentisi ne yönde? BTC, SHIB ve ETH nasıl etkilenir? Güncel analizlere göz atalım…

FED faiz kararı öncesinde uzmanların BTC, ETH ve piyasalardan beklentileri

Kripto likidite ağı Paradigm’dan David Brickell, Salı günü attığı tweet’lerde FED faiz beklentisine yer verdi. Brickell, dünyanın en güçlü merkez bankasının enflasyonla mücadele yerine bankacılık sektörünün toparlanmasına yönelik hamle yapmasını bekliyor. Son paylaşımında, “Fed’in en azından duraksaması gerekiyor, yoksa bankacılık sorunları tırmanıyor. Çarşamba günü faiz oranlarını değiştirmeyin” dedi.

Kriptokoin.com olarak aktardığımız üzere, çoğu uzman bankacılık krizi nedeniyle Fed’in faiz oranlarını sabit tutmasını bekleniyor. CME Group’un faiz oranlarına tahmin eden aracı, yarınki toplantıdan %37,3 ihtimalle sabit faiz kararı çıkabileceğini söylüyor.

9 Mart’ta, SVB’nin ana şirketi olan SVB Financial Group’un hisseleri %60 düşerek diğer bankacılık hisselerini aşağı çekti ve 2008 benzeri bir mali kriz korkusunu tetikledi. Düzenleyicilerin 10 Mart’ta Silicon Valley Bank’in çöküşünü kontrol altında almaya başlamasından bu yana ‘düşük faiz’ ihtimali güçleniyor.

O zamandan beri, Bitcoin (BTC) kısmen son banka iflaslarının Fed’i faiz artırımını terk etmeye zorlayacağı umutlarıyla %40’ın üzerinde ralli yaptı. Merkez bankası, Mart 2022’den bu yana oranları 4,5 puan artırdı.

FED faiz kararı hayal kırıklığına uğratabilir

Kripto piyasasındaki son ralli ye rağmen bazı gözlemciler, Fed’in Çarşamba günü faiz politikasını açıkladığında popüler beklentileri hayal kırıklığına uğratmasını bekliyor. Kripto borsası ve likidite sağlayıcısı GSR’nin kıdemli stratejisti Brian Rudick, bu konuda, “En iyi tahminimiz, Fed’in artan enflasyon göz önüne alındığında 25 baz puanlık artışa gideceği”

25 baz puanlık faiz artışı, kıyaslama borçlanma maliyetini %4,75 – %5 aralığına yükseltebilir ve trader’ların Bitcoin’e yönelik yükseliş risklerini bir duraklama için konumlandırdığını görebilir. ADM’nin kıdemli ekonomisti Marc Ostwald, “Fed, bankacılık sektörünü hala iyi sermayelendirilmiş olarak görüyor ve enflasyon savaşının kazanılmadığını ve çok yüksek kaldığını vurgulamak isteyecektir, bu 25 baz puanlık faiz çok muhtemel görünüyor”.

Pazar günü, Fed Başkanı Jerome Powell ve Hazine Bakanı Janet Yellen, ABD mali sisteminin dirençli olmaya devam ettiğini ve bankacılık sisteminin sermaye ve likidite pozisyonlarının güçlü olduğunu söyledi. Ostwald, Fed’in sıkılaştırma döngüsüne şimdi ara vermesi durumunda faiz artırımlarını yeniden başlatmanın daha zor olacağını da sözlerine ekledi.

Sabit faiz kararı BTC ve diğer piyasaları nasıl etkiler?

Likidite bağımlısı riskli piyasalarla uğraşanlar, duraklamayı gelecek faiz indirimleri için bir işaret olarak yorumlayabilir ve aynısını fiyatlara yansıtabilirler. Bu da Fed’in piyasaları şok etmeden faiz artırımlarına devam etmesini zorlaştırabilir.

Action Economics’in baş ekonomisti Michael Englund, Avrupa Merkez Bankası’nın öncülüğünü takip edeceğini belirtiyor. Geçtiğimiz hafta CS’nin istikrarsızlığından kaynaklanan piyasa kaosu ve bulaşma korkularına rağmen enflasyonla mücadelesine bağlı kalarak faizleri %3’e 0,5 puan artırdı. Açıklamalarına göre, “Tahminimiz, 25 baz puanlık bir artış yönünde ve Mayıs ve Haziran aylarında da 25 baz puanlık artışlar olacağını varsaymaya devam ediyoruz

Englund, “Eğer Fed faizleri artırırsa, aslında bankacılık krizinin Fed tarafından kontrol altında olduğu düşüncesine katkıda bulunacak ve finansal piyasa istikrarına katkı sağlayabilecek. Ancak, tahvil fiyatları düşeceği ve getirilerin daha sıkı bir politika yoluyla fiyatlandıracağı gerçeği yeniden göz önünde bulundurulacaktır. Ayrıca dolar da yükselişe geçecektir” dedi.

Fed, bankacılık krizini göz ardı edebilir

SVB’nin çöküşünden bu yana Fed, acil bankacılık kredileri için bir acil kredi paketi oluşturdu ve küresel finansal sistemini desteklemek için dolar takas hatlarının sıklığını haftalık olarak günlük olarak artırdı. Fed’in niceliksel sıkılaştırmanın sona ereceğini duyuracağını bekleyen trader’lar de muhtemelen hayal kırıklığına uğrayacaklar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir